Prognozy coraz mniej trafne
Prognozy coraz mniej trafne
Skuteczność polityki pieniężnej NBP to zagadnienie bardziej skomplikowane niż można by sądzić jedynie przy uwzględnieniu osiągnięć w walce z inflacją. I choć rzeczywiście pod tym względem nastąpił w ostatnich latach postęp, to został on okupiony znacznymi kosztami w zakresie realizacji innych celów polityki gospodarczej, jakimi są wzrost gospodarczy i zatrudnienie.
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Cele inflacyjne NBP i rzeczywiste zmiany cen w Polsce w latach 1998 - 2003
JAN L. BEDNARCZYK
Celem polityki pieniężnej NBP w latach 1998 - 2003 było przezwyciężanie inflacji, która z wielkości dwucyfrowych spadła do poziomu prawie takiego jak w krajach o najbardziej stabilnych cenach. Problematyczna jest jednak obrana przez bank centralny ścieżka dochodzenia do pełnej niemal stabilności cen.
Zwłaszcza polityka pieniężna w latach 2001 - 2003 wydaje się niepotrzebnie zbyt restrykcyjna, w wyniku czego sukcesy w walce z inflacją zostały okupione zbyt dużymi stratami w dziedzinie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 1997 r. "podstawowym celem NBP jest utrzymanie stabilnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta