Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Własne, ale nie można amortyzować

08 stycznia 2004 | Dobra firma | PW

PODATKI W FIRMIE

Odpisy amortyzacyjne w spółce cywilnej

Własne, ale nie można amortyzować

KOMENTARZ - Wnosić czy nie wnosić

W praktyce podatkowej jednoznacznie kwestionowane jest prawo do amortyzacji składników majątku, które będąc własnością poszczególnych wspólników, nie zostały wniesione do spółki cywilnej. Oznacza to, iż wspólnik, będący przykładowo właścicielem nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby działalności, musi dodatkowo wprowadzić ją do majątku spółki (oczywiście dochowując formy aktu notarialnego), aby móc dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Stanowisko takie, mimo że oparte mocno na orzecznictwie sądowym, budzi pewne wątpliwości.

Przypomnijmy, iż w myśl art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych własność (lub współwłasność) danej rzeczy jest jednym z podstawowych warunków dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, jego wartość początkową ustala się w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku.

Jednak w przypadku majątku spółki cywilnej mamy do czynienia z konstrukcją tzw. współwłasności łącznej, co powoduje, iż nie można wyodrębnić w nim poszczególnych udziałów. Z chwilą utworzenia spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3120

Spis treści
Zamów abonament