Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
VAT w UNII Opodatkowanie sprzedaży między podatnikami z różnych krajów członkowskich
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
Transakcje między podatnikami z różnych krajów członkowskich Unii Europejskiej noszą nazwę transakcji wewnątrzwspólnotowych. Różnią się one od krajowej dostawy towarów i usług, ale różnią się też od importu i eksportu. Można je określić jako wewnętrzny eksport i import w ramach UE. Są trzy rodzaje transakcji wewnątrzwspólnotowych: nabycie, dostawa oraz transakcje trójstronne. Dziś zajmiemy się wewnątrzwspólnotowym nabyciem.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie to wewnętrzny import, czyli sprowadzenie towaru od podatnika VAT z innego państwa członkowskiego. Transakcji takich dotyczą art. 8 - 11 projektu nowej ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej WNT) za wynagrodzeniem rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo wysyłki, niezależnie od tego, kto przewozi towar i na czyje zlecenie towar jest przewożony. Przykładowo nabycie we Włoszech z jednoczesnym transportem do Polski maszyny produkcyjnej będzie dla polskiego podatnika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta