Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

08 stycznia 2004 | Dobra firma | AB RK
źródło: Nieznane

PODATKI W FIRMIE

VAT w UNII Opodatkowanie sprzedaży między podatnikami z różnych krajów członkowskich

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Transakcje między podatnikami z różnych krajów członkowskich Unii Europejskiej noszą nazwę transakcji wewnątrzwspólnotowych. Różnią się one od krajowej dostawy towarów i usług, ale różnią się też od importu i eksportu. Można je określić jako wewnętrzny eksport i import w ramach UE. Są trzy rodzaje transakcji wewnątrzwspólnotowych: nabycie, dostawa oraz transakcje trójstronne. Dziś zajmiemy się wewnątrzwspólnotowym nabyciem.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie to wewnętrzny import, czyli sprowadzenie towaru od podatnika VAT z innego państwa członkowskiego. Transakcji takich dotyczą art. 8 - 11 projektu nowej ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej WNT) za wynagrodzeniem rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo wysyłki, niezależnie od tego, kto przewozi towar i na czyje zlecenie towar jest przewożony. Przykładowo nabycie we Włoszech z jednoczesnym transportem do Polski maszyny produkcyjnej będzie dla polskiego podatnika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3120

Spis treści
Zamów abonament