Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nicea dobrze policzona

08 stycznia 2004 | Publicystyka, Opinie | KS
źródło: Nieznane

Dobrobyt jest jednym z najważniejszych powodów poparcia dla integracji wśród Polaków

Nicea dobrze policzona

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

KONRAD SZYMAŃSKI

Po szczycie w Brukseli najpierw dotarła do nas nerwowa reakcja zagranicznej prasy, która zwykle nie wychodziła w swych analizach poza komentarze oskarżające w mniej lub bardziej zgrabny sposób biedniejszą i mniejszą Polskę o domaganie się pozycji równej zasobnym Niemcom. Zanim ostygły emocje zagranicznych dziennikarzy, w Polsce rezonował już cały chór komentatorów równie ochoczo bijących się tym razem we własną pierś za strategię "Nicea albo śmierć".

W samobiczujący ton uderzyli gościnni publicyści "Gazety Wyborczej". Ci rodzimi mieli, co ciekawe, znacznie bardziej wyważone stanowisko. W opinii Antoniego Podolskiego nasza zakompleksiona klasa polityczna atakując projekt traktatu konstytucyjnego działała wręcz na korzyśćÉ Rosji ("Zły tryumf", "GW", 5 stycznia 2004). W innym wystąpieniu na forum "GW" Janusz Ostrowski stawia tezę, że angażując się ochoczo w obronę Nicei, politycy - a zatem także np. Jarosław Kaczyński i Jan Rokita - bronili interesów "arystokracji pieniądza i władzy, z którą powiązane są główne siły sejmowe skrywające realny układ interesów pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3120

Spis treści
Zamów abonament