Kto zarobił na tanim dolarze
Kto zarobił na tanim dolarze
- Zysk dla siebie, podwyżki dla klientów - komentarz
W ubiegłym roku dolar znacząco staniał wobec złotego. Mimo to firmy, które importują za dolary, nie obniżyły cen towarów sprzedawanych na polskim rynku. Niektóre firmy korzystają na tanim dolarze podwójnie:, potaniał im import, a eksport stał się dla nich bardziej opłacalny, bo podrożało euro.
Na spadku kursu dolara zarobiły w zeszłym roku polskie huty. Większość surowców, a głównie rudę żelaza, sprowadzaną m.in. z Rosji i Ameryki Południowej, kupują one płacąc w amerykańskiej walucie. Kontrakty na zakup surowców podpisywane są na długie okresy, podczas których ich cena się nie zmienia. Tak więc, gdy dolar słabł, dla polskich importerów surowce stawały się coraz tańsze.
Niespotykany zysk
Polskie Huty Stali (PHS), największa firma w branży, skupiająca 4 huty: Sendzimira, Katowice, Cedler i Florian, po 9 miesiącach 2003 r. zanotowała 1,6 mln zł zysku netto. Dodatni wynik to rzecz niespotykana w największych polskich spółkach stalowych.
W tym roku korzyści związane ze słabnącym dolarem mogą nie być już tak wyraźne. Ceny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta