Nie można karać, gdy księga jest rzetelna
Błędy mniejszej wagi w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Nie można karać, gdy księga jest rzetelna
Rozporządzenie ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej rozporządzenie) określa, kiedy księga ta, mimo popełnionych w niej błędów, może być uznana za rzetelną. Ale czy wystąpienie takich błędów mniejszej wagi sprawia, że na podatnika nie można nałożyć kary za przestępstwo (wykroczenie) karne skarbowe? W praktyce są co do tego wątpliwości.
Art. 61 § 1 i 2 kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.) określa czyny zabronione polegające na nierzetelnym prowadzeniu ksiąg. Zgodnie z art. 53 § 21 pkt 2 k.k.s. do ksiąg zalicza się m.in. podatkową księgę przychodów i rozchodów. Art. 53 § 22 k.k.s. stanowi, iż księga nierzetelna to księga prowadzona niezgodnie ze stanem rzeczywistym, a więc taka, która zawiera dane nieprawdziwe lub też nie zawiera danych odzwierciedlających wszystkich zdarzeń gospodarczych podlegających wpisowi.
Regulacje dotyczące k.p. i r. znajdziemy aż w trzech aktach prawnych. Po pierwsze, w art. 3 pkt 4 ordynacji podatkowej , który mówi, że jednym z rodzajów ksiąg podatkowych jest k.p. i r. Zgodnie z art. 193 § 2 tejże ustawy księgi podatkowe uważa się za rzetelne, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta