Pożytek z kataru
Pożytek z kataru
PIOTR KOŚCIELNIAK, KRZYSZTOF KOWALSKI
Wirus wywołujący przeziębienie może umożliwić leczenie czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry. Ta postać raka staje się w ostatnich latach wyjątkowo groźna i często występuje w Ameryce Północnej, Europie i Australii. Odkrycia dokonał zespół naukowców australijskich z Uniwersytetu w Newcastle.
Podejrzane są wszystkie zmiany na skórze o nieregularnym kształcie, nierównych brzegach, nieregularnym rozkładzie barwy, duże (powyżej 6 mm), swędzące. Warto zapamiętać alfabet czerniaka - A (asymetryczne), B (brzegi), C (kolor) i D (duży rozmiar).
Czerniak rozwija się przez transformację melanocytów umiejscowionych w skórze, błonach śluzowych oraz naczyniówce oka. Najważniejszą rolę prawdopodobnie odgrywa narażenie na promieniowanie ultrafioletowe (UV) - oparzenie słoneczne. Istotne są również inne czynniki - predyspozycje genetyczne, stan odporności organizmu, jasna skóra, jasne włosy i niebieskie oczy, a także posiadanie licznych znamion na skórze (ponad 100).
Podstawowym sposobem leczenia czerniaka jest obecnie interwencja chirurgiczna - wycina się go z dużym marginesem skóry zdrowej. Radioterapia i chemioterapia stosowane są zwykle jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta