Wiele okazji do radości
Wiele okazji do radości
W soborze katedralnym św. Symeona, w miarę jak przybywali wierni, robiło się coraz cieplej
(c) PIOTR KOWALCZYK
PIOTR KOŚCIŃSKI
Z BRZEŚCIA
- S prazdnikom! - powiedziałem 7 stycznia recepcjonistce brzeskiego hotelu. Ale ona, zamiast podziękować, tylko uprzejmie się uśmiechnęła. - To nie moje święto. Jestem katoliczką. W Brześciu, tuż za polską granicą, na przełomie grudnia i stycznia obchodzi się katolickie Boże Narodzenie, Nowy Rok, prawosławne Boże Narodzenie, wreszcie tak zwany Stary Nowy Rok (według starego kalendarza).
Twierdza w Brześciu. Tu w czerwcu 1941 roku bronił się przed Niemcami radziecki garnizon - zginęli niemal wszyscy. Przy wejściu na teren twierdzy muzeum, w bramie o kształcie ogromnej wyciętej w betonie gwiazdy, co kilka minut rozbrzmiewa gromka "Otieczestwiennaja wojna". Pieśń symbol Związku Radzieckiego. Kilkaset metrów dalej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i nieco dalej w kościele Matki Bożej (do wojny Królowej Korony Polskiej) słychać kolędy, w większości po polsku.
- Polaków jest w Brześciu 10 tysięcy, trochę ponad 2 procent - mówi Jan Trzeciak, szef polskiego Zespołu Pieśni i Tańca Karolinka. - Świętujemy jak w Polsce. Mamy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta