Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto może udzielać pomocy prawnej

09 stycznia 2004 | Prawo | EM

Na marginesie wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Kto może udzielać pomocy prawnej

EDMUND MAZUR

Absolwenci wydziałów prawa doradzają rodzinie i przyjaciołom, ale z problemami prawnymi idzie się do adwokata, notariusza, rzecznika patentowego.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 listopada 2003 r. ("Adwokaci i radcowie bez monopolu", "Rz" nr 276 z 27..11.2003 r.) dotyczył ewentualnej karalności wykonywania pomocy prawnej przez osoby z wyższym wykształceniem prawniczym, ale niebędące adwokatem, notariuszem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym.

TK orzekał o stanie prawnym już nieaktualnym, nie oznacza więc żadnej zmiany w formach prowadzenia działalności wskazanych zawodów, jej zakresie oraz dotyczącej osób ją wykonujących. Niemniej nie da się ukryć, że TK poruszył lawinę pytań i wątpliwości.

Pierwsze zagadnienie czy określenie: "świadczenie pomocy prawnej", używane w ustawach korporacyjnych o adwokaturze i radcach prawnych (a pośrednio też w ustawach o notariacie i rzecznikach patentowych), jest zrozumiałe i kompletne, mówiąc inaczej: czy nie trzeba go doprecyzować. Wątpliwość taka powstaje na tle art. 5 i 87 prawa działalności gospodarczej (pdg) z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3121

Spis treści
Zamów abonament