Jak grupowo zwolnić pracowników
Czytelnicy pytają, eksperci odpowiadają
Jak grupowo zwolnić pracowników?
- Kodeks pracy
- Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
Na pytania czytelników dotyczące tzw. zwolnień grupowych w nowym roku odpowiadają Iwona Hickiewicz, dyrektor departamentu prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy, i Piotr Wojciechowski, specjalista z tego departamentu.
Zatrudniam 15 pracowników. Kiedy ostatnio dokonywałem zwolnień, tj. w czerwcu 2003 r., w wypowiedzeniu podawałem "przyczyny dotyczące pracodawcy". Czy mam stosować nową ustawę? Na jakiej podstawie mam teraz zwalniać pracowników z przyczyn leżących po mojej stronie? Czy przyczyny te mam podać w świadectwie pracy?
- Pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 20 pracowników, nie stosują ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Podstawą wypowiedzenia jest dla nich kodeks pracy. Przy wypowiadaniu umowy na czas nieokreślony konieczne jest jego uzasadnienie. Mali pracodawcy mogą podawać te same przyczyny co do tej pory, np. redukcja etatów, ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta