Każdemu tyle samo?
Zakaz dyskryminacji przy wynagrodzeniach pracowników
Każdemu tyle samo?
Kodeks pracy
Pracodawcy muszą uważać na to, aby nie dyskryminować pracowników ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie czy orientację seksualną. Jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie pracownikom jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
Co to oznacza dla pracowników i pracodawców? Kandydatowi do pracy nie można zapłacić mniej, niż zarabiała osoba wcześniej wykonująca taką samą pracę. Pracodawca, proponując więc umowę o pracę, nie może dowolnie i swobodnie określać wysokości wynagrodzenia pracownika. Kwota ta musi bowiem być zgodna z zasadą równouprawnienia - taka sama pensja dla kobiety i mężczyzny za taką samą pracę. Stąd pracodawca musi sprawdzić, czy kobieta - magazynier zarabiać będzie tyle samo co przyjęty wcześniej do pracy mężczyzna - magazynier. A poza tym pracodawca nie może zapłacić mniej nowemu magazynierowi czy magazynierce, jeśli ich poprzednicy zarabiali więcej, wykonując te same obowiązki. O tym, czy dwie prace są jednakowe, nie może decydować tylko nazwa stanowiska. Magazynier mężczyzna może bowiem w swoich obowiązkach mieć prowadzenie dokumentacji i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta