Raty wyrażone w euro, zapłacone w złotych
Różnice kursowe przy leasingu finansowym
Raty wyrażone w euro, zapłacone w złotych
Na łamach DOBREJ FIRMY (m.in. 22 maja 2003 r. - "Podatkowa pułapka przewalutowania ") pisaliśmy wiele na temat podatkowych skutków kredytu denominowanego w euro. Jeden z czytelników zwrócił się do nas niedawno z podobnym problemem, ale dotyczącym leasingu finansowego.
Spółka z o.o. zawarła umowę leasingu finansowego maszyny budowlanej na okres 5 lat. Jej wartość - na dzień przyjęcia do używania - ustalono na 577 654,33 euro, czyli 1 999 839,29 zł. Tę wartość zaksięgowaliśmy na koncie środków trwałych, drugostronnie odnosząc ją na konto zobowiązań z tytułu leasingu. Firma leasingowa obciąża nas comiesięcznie fakturą, w której wyodrębniona jest część kapitałowa oraz część odsetkowa raty. Zgodnie z umową przeliczenie raty kapitałowej odbywa się według kursu sprzedaży Eurobanku, do którego zobowiązani jesteśmy wnosić płatności - naturalnie kurs ten jest w każdym miesiącu inny. W związku z tym powstają różnice pomiędzy wartością raty kapitałowej, jaka wynika z umowy, a wartością płaconą comiesięcznie na rzecz leasingodawcy. Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta