Unijne nadzieje i obawy eksporterów
Unijne nadzieje i obawy eksporterów
WANDA KARPIŃSKA-MIZIELIŃSKA, TADEUSZ SMUGA
Choć w 2003 r. widoczne już były wyraźne symptomy ożywienia gospodarczego, nie znajdowało to jeszcze w pełni odbicia w opiniach małych i średnich eksporterów. Zwykle duży udział eksportu, zwłaszcza do Unii Europejskiej, stabilizował ich sytuację finansową. Wielu eksporterów nie potrafiło jednak ocenić, jak wejście do UE wpłynie na pozycję ich firmy.
Najwięcej firm (około 46 proc.) swoją sytuację w końcu I półrocza 2003 r. określiła jako przeciętną. Za bardzo dobrą lub dobrą uznało ją ponad 27 proc. przedsiębiorstw, a tylko nieznacznie mniej - za złą (ok. 26 proc.) lub bardzo złą (5,2 proc.).
Korzystniej sytuację finansową oceniali przedsiębiorcy średni. Częściej niż eksporterzy mali uważali ją za dobrą lub bardzo dobrą, rzadziej - za przeciętną. Opinie istotnie różnicowała obecność kapitału zagranicznego w kapitale: firmy z jego udziałem znacznie częściej niż przedsiębiorstwa z kapitałem polskim określały swoją sytuację jako dobrą lub bardzo dobrą (40 proc. wskazań - o 17 pkt proc. więcej niż w przedsiębiorstwach z kapitałem krajowym), a rzadziej jako przeciętną oraz złą i bardzo złą.
Poprawę sytuacji finansowej w stosunku do roku 2002 dostrzegało 40 proc. eksporterów; o braku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta