Parlament jako poinformowany reżyser
Unia Europejska Implementacja prawa wspólnotowego: przez ustawy czy rozporządzenia
Parlament jako poinformowany reżyser
DAMIAN KRAWCZYK
Nasz system źródeł prawa oparty jest na ustawach oraz rozporządzeniach. Czy wytrzyma on próbę po akcesji? Z doświadczeń państw członkowskich wynika, że będzie to trudne.
Członkostwo w Unii Europejskiej (UE) wymaga, by organa prawodawcze zapewniły skuteczność prawu wspólnotowemu. Postanowienia traktatów oraz prawa wtórnego zostawiają im w tym wolną rękę, w myśl zasady autonomii organizacyjnej i proceduralnej państwa członkowskiego (dalej: państwa), z zastrzeżeniem wymogów wynikających z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS)
W większości państw ciężar implementacji spoczywa na organach rządowych. Przewaga takiego rozwiązania jest oczywista: skomplikowany, długotrwały system prac parlamentu staje się często przyczyną opóźnień we wdrażaniu prawa UE. Ponadto procedura parlamentarna często otwiera możliwość powtórnej debaty politycznej nad materią dyrektyw, co może wypaczyć intencje ustawodawcy wspólnotowego. Dlatego zdecydowana większość państw posługuje się instrumentami dostępnymi dla organów władzy wykonawczej, najczęściej na podstawie upoważnienia ustawowego. Wyjątkiem są Niemcy i Austria. Tam głównym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta