To tylko zbieżność stawek
To tylko zbieżność stawek
RAFAŁ SZYMKOWIAK, MACIEJ PNIEWSKI
To samo zdarzenie gospodarcze jest różnie kwalifikowane pod względem prawnym w zależności od tego tylko, komu przynosi dochód.
Stanowienie wadliwego prawa to jak perpetuum mobile. Kolejnym tego przykładem są obowiązujące od 1 stycznia 2004 r. regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z umorzenia udziałów objętych za przedsiębiorstwo (jego zorganizową część). Do tej pory były traktowane tak samo w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf) i w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (updp). Niekonsekwencja ustawodawcy sprawia, że teraz będą kwalifikowane odmiennie. Skutki takiego rozwiązania są znaczące.
Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w przepisach podatkowych, dochody uzyskane przez podatników - tak osoby fizyczne, jak i prawne - z umorzenia udziałów (akcji) oraz z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, czyli tzw. umorzenia dobrowolnego, są kwalifikowane jako dochody z udziału w zyskach osób prawnych. W konsekwencji podlegają one opodatkowaniu odrębnym, zryczałtowanym podatkiem z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta