Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problemy z rejestracją zmian statutów spółdzielni

15 marca 1995 | Prawo | KP

Problemy z rejestracją zmian statutów spółdzielni

Spółdzielnie powinny zgłosić zmiany swoich statutów do sądów rejestrowych w ciągu roku od dnia wejścia w życie ustawy, a więc do 26 września 1995 r. -- postanawia art. 10 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. zmieniającej prawo spółdzielcze (Dz. U. nr 90, poz. 419) . Jednakże walne zgromadzenia niektórych spółdzielni już podjęły uchwały o zmianie statutów i zgłosiły te zmiany do sądów rejestrowych. Spółdzielnie te niekiedy napotykają nie uzasadnione, moim zdaniem, trudności w dwóch przede wszystkim kwestiach. Pierwsza sprowadza się do tego, czy zmiana statutu ma oznaczać jego nowelizację czy uchwalenie nowego statutu. Druga polega na określeniu w statucie quorum wymaganego do podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie.

Niektóre sądy rejestrowe wymagają nowelizacji twierdząc, że uchwalenie nowego statutu jest możliwe tylko w wypadku zakładania nowej spółdzielni. Stanowisko to jest sprzeczne z prawem.

Prawo spółdzielcze nie definiuje pojęcia "zmiana statutu" (art. 12 atego prawa) . Wykładnia tego pojęcia należy zatem do orzecznictwa i doktryny. Otóż zgodnie z przeważającym poglądem doktryny i jednolitym stanowiskiem Sądu Najwyższego statut spółdzielni jest umową cywilnoprawną, a nie aktem normatywnym czy wewnętrznym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 429

Spis treści
Zamów abonament