Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

"Jagiellonka " pęka w szwach

15 marca 1995 | Kraj | JS

"Jagiellonka " pęka w szwach

Biblioteka Jagiellońska pęka w szwach i to pęka dosłownie. Zaprojektowana na 1, 9 mln woluminów, wypełniona jest 3, 1 mln książek, które piętrzą się od piwnic po dach. Pękają ściany, nadwątlone są stropy. Ciasnota i brak wentylacji są zagrożeniem dla cennych zbiorów i ludzi. Jeśli rozpoczęta we wrześniu ub. roku rozbudowa nie będzie przebiegać szybko, zmarnują się zbiory.

W krajowych rankingach "Jagiellonka" uznawana jest za drugą bibliotekę o charakterze narodowym po warszawskiej Bibliotece Narodowej. Gromadzi wszystkie druki wydane w kraju oraz polonica zagraniczne. Szczególnie pieczołowicie kompletuje literaturę z zakresu językoznawstwa, kultury i sztuki, literaturoznawstwa i religioznawstwa. Ma imponujący zbiór wydawnictw II obiegu.

Księgi zbierały pokolenia

"Jagiellonka" gromadzi też dzieła, które przez stulecia zebrali profesorowie i hojni mecenasi Almae Matris, a m. in. ok. 2 tysięcy rękopisów łacińskich, kodeksy z XV -- XVI wieku, najstarszy znany odpis Bogurodzicy z nutami (z 1408 -- 9 roku) , prowadzone od 1400 roku przez rektorów wpisy studentów UJ. W bibliotecznych zbiorach znajduje się też dyplom Władysława Łokietka, rękopis Jana Długosza, autograf Kopernika, polonica z XVI wieku, gdy Kraków był centrum drukarstwa polskiego. Lista...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 429

Spis treści
Zamów abonament