Perspektywy rynku krótkoterminowych papierów dłużnych w Polsce
W świetle przepisów
Perspektywy rynku krótkoterminowych papierów dłużnych w Polsce
Matthew V. Piwowar, Grzegorz Namiotkiewicz
Po pięciu latach reform prawa i systemu finansowego, prywatyzacji i inwestycji zagranicznych, Polska staje na drodze do pełnej gospodarki rynkowej. Nie brak jednak na niej licznych przeszkód finansowych, prawnych i politycznych.
Jedną z poważniejszych jest trudność w uzyskiwaniu kredytów dla sfinansowania przyszłych reform i wzrostu gospodarczego.
Kryzys kredytowy
Załamanie kredytu w Polsce ma wiele przyczyn: wysokość stopy procentowej, ścisłe wymagania banków do zabezpieczeń kredytu, a także ich ostrożność wynikająca z faktu, że złe kredyty wynoszą ponad 30 proc. udzielonych. Ponadto dostępność kredytu ogranicza przepis art. 35 prawa bankowego, który stanowi, że wierzytelność wynikająca z jednej umowy kredytowej nie może przekroczyć 10 proc. sumy funduszy własnych banku, a suma kredytów, pożyczek i innych zobowiązań zaciągniętych w stosunkach z jednym podmiotem lub grupą podmiotów kapitałowo lub organizacyjnie związanych nie może przekraczać 15 proc. sumy funduszy własnych banku.
Konsekwencją popytu na tańszy i bardziej elastyczny kredyt oraz zapotrzebowania banków na bezpieczniejsze uzyskiwanie dochodu było opracowanie przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta