Zmiany w obrocie towarowym z krajami, które nie są członkami UE
Czy po 1 maja Polska będzie mogła dowolnie kształtować swoją politykę gospodarczą w handlu z innymi krajami?
Polskie decyzje w tej sprawie nie mogą się różnić od polityki wyznaczonej przez UE, ponieważ to ona będzie kształtowała politykę handlową z krajami trzecimi. Nie oznacza to, że będziemy ubezwłasnowolnieni.
Po pierwsze, Polska jako członek UE może mieć wpływ na decyzje podejmowane w Brukseli. Po drugie, jeśli nasze decyzje nie będą sprzeczne z kierunkami wytyczonymi przez Komisję Europejską możemy je podejmować. Przykładowo mogą one dotyczyć tzw. towarów niezharmonizowanych, czyli takich, co do których Bruksela nie zajęła stanowiska.
Jeśli podstawowe decyzje będą zapadać w Brukseli czy nadal będą obowiązywać dwustronne umowy gospodarcze, które Polska zawarła z krajami trzecimi?
takich umów Polska już wypowiedziała, bo taki był wymóg UE. Po 1 maja staniemy się stroną układów zawartych przez UE. Będziemy mieli jednak prawo podpisywać własne dwustronne porozumienia z krajami trzecimi, jeżeli nie będą one sprzeczne w decyzjami UE. Przykładowo - Polska pracuje obecnie nad tekstem nowego porozumienia z Rosją, które po 1 maja tymczasowo ma regulować m.in. zasady współpracy w mieszanych komisjach (zajmują się one najtrudniejszymi kwestiami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta