Vademecum Rzeczpospolitej: Nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Podziały, łączenia, przekształcenia
Podziały, łączenia, przekształcenia
Spis trećci
- Ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych
PRZEKSZTAŁCANIE SPÓŁKI
Zmiany pojawiły się w przepisach dotyczących przekształcania spółek. Wyraźnie napisano, że dniem przekształcenia jest dzień wpisania do rejestru spółki przekształconej (art. 552 k.s.h.). Wcześniejsza redakcja przepisu sugerowała, że może chodzić o dzień wykreślenia z rejestru spółki przekształcanej.
Kapitał zakładowy przekształconej spółki kapitałowej nie może być niższy niż spółki przekształcanej (art. 577 § 1 pkt 4). Do tej pory przepis ten brzmiał odwrotnie, co było wynikiem zwykłej omyłki.
Zwiększyły się też możliwości żądania przez niezadowolonych wspólników ponownej wyceny udziałów lub akcji (art. 566 § 1 k.s.h.).
Osoby działające za spółkę przekształcaną odpowiadają solidarnie wobec spółki, wspólników oraz osób trzecich za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem, sprzecznym z prawem albo postanowieniami umowy lub statutu spółki, chyba że nie ponoszą winy (art. 568 § 1 k.s.h.). Poprzednio w przepisie była mowa również o odpowiedzialności wobec akcjonariuszy (art. 568 § 1 d.k.s.h.). Zmiana nie ma jednak charakteru merytorycznego, bo
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta