Vademecum Rzeczpospolitej: Nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Zmieniono to, co najczęściej krytykowali sami przedsiębiorcy
Zmieniono to, co najczęściej krytykowali sami przedsiębiorcy
Spis trećci
PROF. DR HAB. ANDRZEJ SZUMAŃSKI ADWOKAT PROFESOR UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO
- Ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do najbardziej popularnych typów spółek handlowych w Polsce. Jej popularność wynika stąd, że jako spółka kapitałowa gwarantuje wspólnikom ograniczenie ich osobistej odpowiedzialności za jej zobowiązania, a posiadając tzw. liczne elementy osobowe, jest zarazem spółką znacznie odformalizowaną w stosunku do "najbardziej kapitałowej" spółki kapitałowej, jaką jest spółka akcyjna.
Spółka z o.o. z reguły adresowana jest do małej liczby wspólników. Umożliwia to powstanie pomiędzy nimi więzi osobowej, a także łączenie przez wspólników jako inwestorów (dawców kapitału) funkcji właścicielskich z menedżerskimi, czyli w konsekwencji prowadzenie również spraw spółki i jej reprezentację (w związku z udziałem wspólników w zarządzie spółki, a w razie większej liczby wspólników także i w radzie nadzorczej).
Nie może zatem dziwić, że regulacja prawna tej spółki jest
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta