Wyprostować sprostowania
Prawo prasowe Nasze przepisy karne nie odpowiadają standardom Rady Europy
Wyprostować sprostowania
WALDEMAR GONTARSKI
Sprostowanie jako wypowiedź prawdziwa nie może być komentowane. Gdy jest nieprawdziwe, nie może być opublikowane.
Nasze przepisy prawa prasowego dotyczące sprostowań trzeba dostosować do wymogów europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, która ma pierwszeństwo przed ustawą.
Prawda kontra nieprawda
Na polski system sprostowań prasowych składają się:
- sprostowanie - zgodnie z art. 31 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (p.p.). Jest to rzeczowa i odnosząca się do faktów wypowiedź prostująca wiadomość nieprawdziwą lub nieścisłą, czyli wypowiedź opisowa, a nie ocenna,
- odpowiedź - też rzeczowa wypowiedź, ale będąca reakcją na stwierdzenia zagrażające dobrom osobistym (art. 31 pkt 2 p.p.). W przeciwieństwie do sprostowania może zawierać elementy polemiczne (ocenne).
Rzeczowość oznacza wypowiedź konkretną, obiektywną. Sprostowania i odpowiedzi powinny przeto bezpośrednio nawiązywać do treści materiału prasowego, którego dotyczą; zwrócił na to uwagę Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 23 stycznia 1996 r. (I ACr 1140/95).
W najnowszych polskich opracowaniach naukowych wyrażany jest niebezpieczny z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta