Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Vademecum Rzeczpospolitej: Nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Zmiany w spółkach osobowych

09 lutego 2004 | Vademecum Rzeczpospolitej | PW

Zmiany w spółkach osobowych

Spis trećci

15 stycznia br. weszła w życie obszerna nowelizacja kodeksu spółek handlowych (DzU z 2003 r. nr 229, poz. 2276). Zmiany odnoszą się do wszystkich spółek. Te dotyczące spółek osobowych są stosunkowo nieliczne. Najwięcej nowości pojawiło się w przepisach dotyczących spółek kapitałowych, a przede wszystkim w spółce akcyjnej. W dalszej części tekstu, przytaczając przepisy kodeksu spółek handlowych w brzmieniu obowiązującym po nowelizacji, oznaczamy je po prostu skrótem: k.s.h., a przepisy w brzmieniu dawnym - skrótem: d.k.s.h.

SPÓŁKI CYWILNE

Zmieniają się zasady przekształcania spółek cywilnych w spółki jawne. Choć nie zrezygnowano z mechanicznego przymuszania wspólników do takich przekształceń, to jednak złagodzono wymogi dotyczące całej procedury.

Po pierwsze, wzrósł pułap przychodów, które zmuszają do przekształcenia. Do niedawna wystarczyło, by spółka osiągnęła w każdym z dwóch kolejnych lat obrotowych przychody netto ze sprzedaży towarów lub świadczenia usług na poziomie 400 tys. euro. Po nowelizacji spółka musi w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnąć przychody netto w wysokości co najmniej 800 tys. euro. Co ciekawe, k.s.h. mówi o przychodach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3147

Spis treści
Zamów abonament