Co ograniczy przetarg ograniczony?
Dziś wchodzi w życie nowe prawo zamówień publicznych
Co ograniczy przetarg ograniczony?
TYLKO NAZWA TAKA SAMA
Wchodzące dziś w życie prawo zamówień publicznych (DzU z 2004 r. nr 19, poz. 177) zrównuje procedurę przetargu ograniczonego z nieograniczonym (art. 10 nowego prawa). Przedsiębiorcy mają jednak wątpliwości, czy w związku z tym nie będzie dochodziło do nadużyć ze strony zamawiających. Przedstawiciele Urzędu Zamówień Publicznych twierdzą, że przetargiem ograniczonym będzie trudniej manipulować niż nieograniczonym.
Przedsiębiorcy obawiają się przede wszystkim sposobu, w jaki w przetargu ograniczonym będzie się wybierać w pierwszym etapie firmy, które będą miały prawo składać oferty. Ich zdaniem może to prowadzić do wyboru oferenta preferowanego przez zamawiającego, niezależnie od tego, kto proponuje rzeczywiście lepszą cenę czy jakość.
Pod konkretnego oferenta?
- Można będzie tak ustalić warunki, by wybrać firmę preferowaną przez zamawiającego, a ponadto cztery inne, których oferta z góry będzie skazana na przegraną - mówi jeden z przedsiębiorców często startujących w przetargach. - Dopóki przetarg ograniczony można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta