Być mądrym przed szkodą
Być mądrym przed szkodą
TOMASZ TADEUSZ KONCEWICZ
Znaczącą postacią w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości (ETS) jest adwokat generalny. Podobnie jak sędziowie korzysta z traktatowego umocowania, identycznych wymagań co do wyboru oraz wspólnego z sędziami obowiązku zapewnienia przestrzegania prawa w procesie interpretacji i stosowania traktatów.
Nie ma między nimi hierarchicznej zależności. Bywało, że sędziowie po upływie kadencji zostawali adwokatami generalnymi i odwrotnie.
Adwokatów tych wybierają za wspólną zgodą rządy państw członkowskich na sześć lat. Obecnie jest ich ośmiu: pięciu stałych wybieranych przez duże państwa (Wielka Brytania, Włochy, Francja, Niemcy, Hiszpania) oraz trzech tzw. adwokatów rotacyjnych z pozostałych państw Unii.
Dziś nie ma wątpliwości, że ETS nie byłby tym samym sądem, gdyby w jego skład nie wchodzili adwokaci generalni.
Polska, ze względu na funkcję oraz znaczenia tego urzędu, powinna powalczyć o prawo do swojego stałego adwokata generalnego, a postulat jego przyznania rozważać jako jeden z możliwych elementów kompromisu w sprawie traktatu konstytucyjnego.
Rola nie do przecenienia
Adwokat generalny jest wyjątkowym i niezależnym doradcą sądu. Jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta