Rzeczpospolita Czytelników; 02.03.2004
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
POPRZEDNIE ODCINKI
Przedsiębiorcy szykują się do ustalenia pierwszej transzy środków w wysokości 75 proc. całorocznych odpisów, którą trzeba przekazać na wyodrębniony rachunek funduszu socjalnego do końca maja. Znane jest już bowiem wynagrodzenie, będące podstawą naliczenia odpisów na 2004 r. Wczoraj wątpliwości na ten temat wyjaśniały DANUTA FYSZEMBERG i JADWIGA STEFANIAK, specjalistki z Departamentu Wynagrodzeń w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Oto relacja z dyżuru.
Przepisy zezwalają na dowolne kształtowanie wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jak również na rezygnację z jego tworzenia. Czy dotyczy to pracodawców zatrudniających powyżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty?
Tak. Firmy zatrudniające 1 stycznia danego roku przynajmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą albo ustanowić odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) na innym poziomie - niższym lub wyższym - niż ustawowy, albo w ogóle odstąpić od jego tworzenia. Dopuszcza to art. 4 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.; dalej: ustawa o zfśs). Firmy objęte układem zbiorowym pracy (uzp) czynią to w trybie przyjętym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta