Nader niejasne interesy
Nader niejasne interesy
JANUSZ MAYK MAJEWSKI
JANUSZ A. MAJCHEREK
Polityka wewnętrzna rządu Leszka Millera jest przedmiotem miażdżącej krytyki i powodem masowego niezadowolenia. Jego polityka zagraniczna - zwłaszcza w sprawach europejskich - ma poparcie zarówno wśród polityków i komentatorów, jak i w społeczeństwie. Podobnie jest w Niemczech, gdzie lewicowy rząd kanclerza Schrödera rozczarowuje obywateli nieskuteczną polityką gospodarczą i socjalną, ma natomiast akceptację dla swojej stanowczej polityki zagranicznej, zwłaszcza europejskiej.
Szkopuł w tym, że w obu państwach chwalona przez współobywateli polityka zagraniczna jest zupełnie przeciwna. Prowadzi to do największych od kilkunastu lat napięć między Niemcami a Polską, tuż przed naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej, która miała przecież narodowe sprzeczności zneutralizować. Nic w tym jednak zaskakującego, bo w obu przypadkach polityka zewnętrzna odwołuje się do narodowego interesu, a zderzenie narodowych interesów zawsze prowadzi do konfliktów, choć konsoliduje same narody. Im mocniej je konsoliduje, tym silniej antagonizuje.
Pozostawmy na boku kwestię interwencji w Iraku i stosunku do polityki amerykańskiej. Choć na tym polu dochodzi do znacznej części...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta