Na co zgadza się zamawiający, kto odpowiada za złe wykonanie?
Podwykonawcy w zamówieniach publicznych
Na co zgadza się zamawiający, kto odpowiada za złe wykonanie?
Nowa ustawa z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych , która weszła w życie 2 marca 2004 r. (DzU nr 19, poz. 177), zdecydowanie szerzej niż dotychczasowa ustawa o zamówieniach publicznych reguluje kwestię podwykonawców. Jednak nawet nowe przepisy, mimo posługiwania się pojęciem podwykonawcy, nie definiują go.
Art. 36 ust. 3 prawa zamówień publicznych (w skrócie pzp) mówi, że zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę w ofercie tej części zamówienia, której wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom. Ustawa nie daje więc wyboru zamawiającemu; musi on nakazać wykonawcy, by wskazał w ofercie te części zamówienia, których nie zamierza wykonać sam. Gdy wykonawca umieści już w ofercie odpowiedni zapis i złoży samą ofertę, wówczas zapis ten stanie się wiążącym oświadczeniem woli, które powinno być wprowadzone do przyszłej umowy o zamówienie publiczne.
Przekazanie do wykonania podwykonawcom innych części zamówienia niż te, które zostały wskazane w ofercie, może oznaczać naruszenie art. 144 pzp (dawny art. 76). Przepis ten zakazuje zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta