Z pięciu głosów dwa głosy?
Uprzywilejowanie w spółkach akcyjnych
Z pięciu głosów dwa głosy?
ROZSTRZYGNIE SĄD, ALE KIEDY?
Jesteśmy spółką akcyjną, która wydała akcje imienne uprzywilejowane co do głosu (1 akcja - 5 głosów). W styczniu br. jeden z akcjonariuszy sprzedał swoje akcje - zgodnie z procedurą przewidzianą w statucie - osobie prawnej, która do tej pory akcjonariuszem nie była. Czy w świetle art. 352 kodeksu spółek handlowych każda sprzedana akcja daje teraz dwa, a nie pięć głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy? - pytają czytelnicy DOBREJ FIRMY.
Odpowiedź na to pytanie jest tylko pozornie prosta. Istotnie, obowiązujący do końca 2000 r. kodeks handlowy pozwalał przyznać jednej akcji nawet pięć głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (art. 358 k.h.). Obecny kodeks spółek handlowych ograniczył to uprawnienie do dwóch głosów w spółkach niepublicznych (art. 352 k.s.h.), a w wypadku takich spółek, których akcje dopuszczone zostały do obrotu publicznego, zupełnie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta