Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opacznie zrozumiany Konwent

06 kwietnia 2004 | Publicystyka, Opinie | KB

Koniec walki państw o interesy narodowe

Opacznie zrozumiany Konwent

Od kilku miesięcy po Polsce krąży swoista czarna legenda, która głosi, że pod koniec Konwentu wielkie państwa, niezadowolone z wyników szczytu nicejskiego, narzuciły innym, w tym Polsce, nowy podział głosów, który zasadniczo zmienia równowagę między państwami w UE na niekorzyść państw małych i średnich. Robiły to za pomocą ich wpływów na prezydium Konwentu i na jego przewodniczącego Giscarda d'Estaing.

Zmiana ta odbywała się - według czarnej legendy - bez konsultacji z Polską i ze szkodą dla jej interesów. Jak zwykle w sytuacjach, kiedy pozycja przetargowa Polski ulega gwałtownemu pogorszeniu, debata publiczna koncentruje się na szukaniu winnych na zewnątrz i "zdrajców" wewnątrz kraju i opiera na argumentach moralnych. Tak było przeważnie w negocjacjach z Niemcami, gdzie moralne argumenty przemawiały do drugiej strony, ponieważ kryteria oceny były podobne. W "obronie Nicei" to podejście całkowicie zawiodło, również w stosunku do Niemców. W tym sensie kończy się teraz pewien ważny etap w polskiej polityce zagranicznej. "Obrona Nicei" to ostateczne fiasko moralizatorskiej polityki zagranicznej, która w obliczu zmiany stanowiska Hiszpanii doprowadziła do autoizolacji, a następnie nowego podejścia. Dlaczego tak się stało, jak można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3196

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament