Z meldunkiem, ale już bez pozwolenia na pobyt
Polski przedsiębiorca w Austrii po 1 maja 2004 r.
Z meldunkiem, ale już bez pozwolenia na pobyt
PRZEKONAJ URZĘDNIKA
Od 1 maja 2004 r. nie będzie już potrzebne pozwolenie na pobyt w Austrii, ale kandydat na przedsiębiorcę musi się zameldować w ciągu 3 dni od przyjazdu do tego kraju.
Polak może podjąć w Austrii działalność gospodarczą na własny rachunek pod warunkiem, że miejscowe władze uznają jego kwalifikacje, a uzyskane dochody pozwolą mu na samodzielne utrzymanie. Musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne i nie może korzystać z pomocy społecznej.
W Austrii aż 82 rodzaje działalności podlegają reglamentacji, tj. do ich wykonywania potrzebne są specjalne kwalifikacje. Jak mówi Jan Masalski z Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Ambasady RP w Wiedniu, samozatrudnienie w pozostałych zawodach jest możliwe, jeśli osiągane dochody będą na tle duże, by pozwalały na utrzymanie i opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne.
Zasady pobytu cudzoziemców w Austrii reguluje, znowelizowana w 2002 r., ustawa o wjeździe, pobycie i osiedlaniu się cudzoziemców z 1997 r. (Bundesgesetz ?ber die Einreise, den Aufenthalt und die Niederlassung von Fremden - Fremdengesetz). Zgodnie z § 46 pkt 1 tej ustawy obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego korzystają z bezwizowego wjazdu i pobytu. Dotyczy to także krótkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta