Najem przed zakupem
Najem przed zakupem
MACIEJ BIELECKI
Wstępne relacje pomiędzy deweloperem a sprzedawcą nieruchomości, poprzedzające etap nabycia gruntu, mogą być uregulowane nie tylko w umowie przedwstępnej czy zobowiązującej do przeniesienia własności, ale także w umowie najmu.
Spółki deweloperskie planujące nabyć nieruchomość gruntową w celu zrealizowania na niej określonej inwestycji (np. budynku mieszkalno-usługowym), poprzedzają z reguły decyzję o kupnie analizami pozwalającymi ocenić zasadność przedsięwzięcia. Dotyczą one m.in. możliwości uzyskania pozwolenia na budowę, przydatności gruntu pod daną inwestycję czy zainteresowania klientów wybraną lokalizacją. Jednak przed przeprowadzeniem takich ocen deweloper będzie musiał niekiedyś nawiązać z przyszłym sprzedawcą określony stosunek prawny.
Dzierżawa mniej korzystna
Zwyczajowe odnoszenie umowy dzierżawy do nieruchomości gruntowych, umowy najmu zaś do rzeczy ruchomych (i lokali) nie jest wymogiem stawianym przez kodeks cywilny. Polskie prawo dopuszcza bowiem zarówno oddanie nieruchomości gruntowej w najem, jak i udostępnienie rzeczy ruchomej na podstawie stosunku dzierżawy. Dla dewelopera, który planuje poprzedzić decyzję o nabyciu działki badaniem jej przydatności pod zamierzoną inwestycję, właściwym rozwiązaniem będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta