Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia pisana wspólnie

24 marca 1995 | Świat | WP

Zawsze należy bacznie nadzorować świadomość historyczną, czuwać, by opis dziejów nie był instrumentalizowany, lecz służył dobrym stosunkom i porozumieniu między narodami. Jest to zadanie zarówno dla historyków, jak idla filozofów, socjologów, polityków i dziennikarzy

Historia pisana wspólnie

Rozmowa z prof. Klausem Zernackiem, współprzewodniczącym Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej

Dawniej prace Komisji Podręcznikowej wzbudzały publiczne zainteresowanie, wywoływały emocje. W niemieckich podręcznikach Polaków irytowały granice z 1937 r. , w polskich książkach zdarzały sią wizerunki Krzyżaka z orłem Bundestagu na piersi. Dzisiaj o Komisji mało się słyszy. Czy nie ma już żadnych problemów podręcznikowych?

Komisja działa nadal, a przemiany 1989 r. doprowadziły do zbliżenia i lepszej współpracy naukowców z obu krajów. Można już omawiać tematy wcześniej przemilczane. Osiągnęliśmy stan normalności. W takich warunkach -- przynajmniej w oczach opinii publicznej -- wiele spraw nie jest już tak ekscytujących jak dawniej.

Co zmieniło się w Komisji po zjednoczeniu Niemiec?

Personalnie właściwie nic, także w kierownictwie -- polskim współprzewodniczącym jest nadal prof. Janusz Tazbir, niemieckim -- ja. Po zjednoczeniu doszli tylko koledzy z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 437

Spis treści
Zamów abonament