Zmiany są korzystne, ale niewystarczające
Ustawa o cudzoziemcach
Zmiany są korzystne, ale niewystarczające
Od dziś obowiązują przepisy znowelizowanej 5 stycznia 1995 r. ustawy o cudzoziemcach. Konieczność wprowadzenia zmian powstała na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 20 października 1992 r. , wydanego na wniosek rzecznika praw obywatelskich.
Rzecznik wskazał m. in. na następujące przepisy: umieszczenie przez wojewodę cudzoziemca w strzeżonym ośrodku na 90 dni w razie uzasadnionego podejrzenia, że będzie się on uchylał od wykonania decyzji o wydaleniu (art. 15 ust. 4 ustawy) ; zatrzymanie cudzoziemca na czas do 48 godzin przez policję lub Straż Graniczną, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że nie podporządkuje się on zasadom obowiązującym w strzeżonym ośrodku lub gdy opuści go bez zezwolenia (art. 16 ust. 1 i 2) ; zastosowanie przez wojewodę wobec cudzoziemca aresztu na 90 dni w celu wydalenia cudzoziemca, na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji lub komendanta oddziału Straży Granicznej (art. 16 ust. 1 i 3) . TK orzekł, iż te przepisy są niezgodne z art. 87 ust. 1 konstytucji ("Pozbawienie obywatela wolności może nastąpić tylko w przypadkach określonych ustawą. Zatrzymany powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta