Każdy pacjent jest wyjątkowy
Każdy pacjent jest wyjątkowy
FOT. (C) IREK DOROŻAŃSKI/EDYTOR.NET
Jedną ze specjalności centrum są operacje rekonstrukcyjne. Na czym polegają i co powoduje, że są tak trudne do wykonania?
Operacje rekonstrukcyjne umożliwiają usunięcie tkanki chorej z organizmu pacjenta przy jednoczesnej odbudowie, czyli rekonstrukcji, zdeformowanego lub utraconego fragmentu ciała. Operacje takie mają szczególne znaczenie w przypadku guzów nowotworowych zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi.
Wykonanie podobnego zabiegu daje po pierwsze możliwość zachowania ważnych dla życia funkcji operowanej części ciała, czyli pozwala na normalne oddychanie, przełykanie oraz, co najważniejsze, zachowanie funkcji mózgu. Drugim bardzo ważnym elementem operacji rekonstrukcyjnych jest przywrócenie pacjentowi niemal niezmienionego wyglądu głowy i szyi. Mówiąc krótko, operacje rekonstrukcyjne to usunięcie chorej tkanki oraz wykonanie operacji plastycznej w czasie jednego zabiegu chirurgicznego. Z uwagi na złożoność wykonywanej operacji trwają one wiele godzin - nierzadko ponad 12, a nawet ponad 15 godzin.
Jakimi metodami wykonuje się operacje rekonstrukcyjne?
Najprostszym sposobem wykonania operacji rekonstrukcyjnej jest tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta