Nic nie zastąpi lekarza
Nic nie zastąpi lekarza
(C) CENTRUM ONKOLOGII
Mimo że promieniowanie jonizujące jest stosowane w medycynie dopiero od stulecia (rok 1895 - odkrycie promieni rentgenowskich), to znaczący rozwój promieniolecznictwa nowotworów, czyli radioterapii onkologicznej, nastąpił dopiero w ciągu ostatnich 20 lat. Stało się tak dzięki postępowi naukowemu, który nieustannie dokonuje się w dwóch głównych dziedzinach - w biologii nowotworów oraz w technologii aparatury terapeutycznej. Nauki biologiczne wciąż dostarczają nowych informacji o efektach, jakie powstają pod wpływem promieniowania w samym nowotworze i poza nim - w tkankach zdrowych, a komputeryzacja i automatyzacja zabiegu radioterapii pozwala na bezpieczne podanie dawki promieniowania w dowolnym miejscu ludzkiego ciała.
W związku z tym zmianom ulegają poglądy na temat leczenia nowotworów. Ugruntowane od lat dogmaty, według których pewne nowotwory mogą być leczone tylko jedną określoną metodą, stają się nieaktualne. Obecnie najbardziej racjonalnym postępowaniem u większości chorych na nowotwory złośliwe jest leczenie skojarzone. W takim leczeniu radioterapia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta