Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nic nie zastąpi lekarza

19 kwietnia 2004 | Raporty | AR
źródło: Nieznane

Doc. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, kierownik I Kliniki Radioterapii

Nic nie zastąpi lekarza

(C) CENTRUM ONKOLOGII

Mimo że promieniowanie jonizujące jest stosowane w medycynie dopiero od stulecia (rok 1895 - odkrycie promieni rentgenowskich), to znaczący rozwój promieniolecznictwa nowotworów, czyli radioterapii onkologicznej, nastąpił dopiero w ciągu ostatnich 20 lat. Stało się tak dzięki postępowi naukowemu, który nieustannie dokonuje się w dwóch głównych dziedzinach - w biologii nowotworów oraz w technologii aparatury terapeutycznej. Nauki biologiczne wciąż dostarczają nowych informacji o efektach, jakie powstają pod wpływem promieniowania w samym nowotworze i poza nim - w tkankach zdrowych, a komputeryzacja i automatyzacja zabiegu radioterapii pozwala na bezpieczne podanie dawki promieniowania w dowolnym miejscu ludzkiego ciała.

W związku z tym zmianom ulegają poglądy na temat leczenia nowotworów. Ugruntowane od lat dogmaty, według których pewne nowotwory mogą być leczone tylko jedną określoną metodą, stają się nieaktualne. Obecnie najbardziej racjonalnym postępowaniem u większości chorych na nowotwory złośliwe jest leczenie skojarzone. W takim leczeniu radioterapia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3206

Spis treści
Zamów abonament