Dobra Firma Vademecum: Fundusz socjalny 2004. Podatki i składki
Podatki i składki
Spis treści
DANUTA FYSZENBERG, JADWIGA STEFANIAK
Od świadczeń finansowanych z zfśs bez względu na ich wysokość i formę oraz od wypłaconych na warunkach ustawy świadczeń urlopowych nie opłaca się składek na ubezpieczenia społeczne pracowników.
Tak wynika z § 2 pkt 19 i 21 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). Nie wchodzą one również do podstawy ustalania składki zdrowotnej, o czym stanowi art. 23 ust. 1 ustawy z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. nr 45, poz. 391 ze zm.).
Odpisy i zwiększenia funduszu oraz wypłacone świadczenia urlopowe obciążają koszty działalności pracodawcy. Podstawowym źródłem finansowania zakładowej działalności socjalnej są środki pracodawcy, uznawane przez przepisy podatkowe za koszt uzyskania przychodu, a tym samym zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych oraz - w przypadku pracodawców rozliczających się z podatku w innych formach - z podatku dochodowego od osób fizycznych.
KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU
Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta