Nowoczesne technologie i tradycyjne rolnictwo
Nowoczesne technologie i tradycyjne rolnictwo
Austria należy do państw Unii Europejskiej najbardziej dbających o sprawy ekologii. Z powodu centralnego położenia i otwartej gospodarki kraj ten kładzie duży nacisk na dyplomację ekologiczną. Przekonały się o tym państwa ówczesnej unijnej "12", kiedy Austria negocjowała warunki swojego członkostwa. Chciała zasadniczo ograniczyć ruch tranzytowy, głównie ciężarówek przez Alpy. Potem głośno protestowała przeciwko uruchomieniu elektrowni jądrowej w Temelinie.
Czysta energia, rolnictwo ekologiczne i wysoki procent odzyskiwanych opakowań stanowią główne powody do dumy Austriaków. 85 proc. austriackich gospodarstw domowych jest wyposażonych w kanalizację ściekową. Wybrane rzeki zarybiono łososiem, ze wszystkich państw leżących nad Dunajem Austria w najmniejszym stopniu zanieczyszcza tę rzekę.
Czyste naturalne środowisko jest jednym z magnesów przyciągających turystów do tego pięknego kraju. Austria robi wszystko, by poprawiać swój wizerunek za granicą, bo aż 18 proc. jej dochodu narodowego przynosi turystyka.
Na każdym kroku można zauważyć, że jej mieszkańcy rozumieją znaczenie ekologii. Półki każdego sklepu zapełnione są produktami organicznymi pochodzącymi z 20 tys. gospodarstw rolnych. Ponad 11 proc. austriackich rolników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta