Sąd bada zgodność przepisu z konstytucją
Sąd bada zgodność przepisu z konstytucją
Na sądzie spoczywa wynikający z konstytucji obowiązek badania, czy przepis, który ma być zastosowany w rozstrzyganej sprawie, jest z nią zgodny. Jednakże rozstrzyganie w tej kwestii należy do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli więc sąd poweźmie wątpliwość co do zgodności danego przepisu z ustawą zasadniczą, powinien wystąpić z odpowiednim wnioskiem do Trybunału.
Takie wyjaśnienia zawiera wyrok Sądu Najwyższego z 16 kwietnia 2004 r. Ma on precedensowe znaczenie dla praktyki sądowej. Wyjaśnia bowiem nie zawsze dotychczas czytelne relacje między uprawnieniami sądów, w tym Sądu Najwyższego, a kompetencjami Trybunału Konstytucyjnego. Zasługuje na szczególną uwagę również dlatego, że przedstawione w nim stanowisko SN jest nowością w jego orzecznictwie. Rezultatem konkretnej sprawy, na której tle zostało ono wyrażone, będzie w związku z tym prawdopodobnie wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją art. 160 § 5 kodeksu postępowania administracyjnego .
Odszkodowanie od skarbu państwa
Art. 160 k.p.a. normuje w sposób szczególny procedurę dochodzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta