Zmiana dotknie wszystkich
Zmiana dotknie wszystkich
(c) NJNC
Rz: Pańską specjalnością jest nanotechnologia, a pracuje pan dla firmy produkującej sprzęt telekomunikacyjny. Czy to znaczy, że mikrourządzenia, które powstają w laboratoriach są już wykorzystywane i gotowe do sprzedaży?
DAVID BISHOP: Na tym polega moja praca. Moim zadaniem jest poszukiwanie zastosowań w telekomunikacji dla różnych rozwiązań wykorzystujących nanotechnologię. Nanotechnologia ma ogromny potencjał, który chcemy jak najszybciej wykorzystać. Chcemy robić m.in. baterie, oprzyrządowanie sieciowe, czujniki, a nawet przewody wykorzystujące pomysły opracowywane w laboratoriach zajmujących się nanotechnologią.
Nanotechnologia to nowa dziedzina nauki łącząca w sobie fizykę, chemię i biotechnologię. Zajmuje się ona tworzeniem mikrourządzeń w skali cząsteczkowej, czyli do ok. 100 nanometrów. Jeden nanometr to jedna miliardowa część metra.
Moim zdaniem, nanotechnologia zmieni wszystko. Jeżeli rozejrzymy się po tegorocznych targach CeBIT, zobaczymy, że wszyscy sprzedają tu produkty wyposażone w tranzystory. A ja twierdzę, że już za kilka lat trudno będzie znaleźć jakikolwiek produkt niezawierający w sobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta