Iskrzenie między sądami
Iskrzenie między sądami
TOMASZ TADEUSZ KONCEWICZ
Unijna Temida prezentuje różne stanowiska co do zakresu dostępu podmiotów prywatnych do sądów wspólnotowych.
Art. 230 traktatu rzymskiego o Wspólnocie Europejskiej (traktat) dotyczy skargi o unieważnienie wspólnotowego aktu prawnego wnoszonej do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), a gdy skarżącymi są osoby fizyczne i prawne - do Sądu Pierwszej Instancji (SPI). Dalej przewiduje on, że osoby te mogą skarżyć:
- decyzję do nich adresowaną,
- decyzję w formie rozporządzenia lub adresowaną do innej osoby, które wywierają indywidualny i bezpośredni wpływ na sytuację skarżącego.
Według ETS "decyzja dotyczy indywidualnie i bezpośrednio osób innych niż adresat, gdy zostanie wykazane, że wpływa na ich pozycję z racji pewnych szczególnych ich cech lub z racji okoliczności faktycznych indywidualizujących pewne osoby na tle pozostałych osób i wyróżniających je indywidualnie w sposób identyczny jak w przypadku osoby będącej adresatem decyzji". Ta zawiła formuła sprawia, że skarżący (inni niż adresaci) mają olbrzymie problemy z wykazaniem, że decyzja wpływa na ich sytuację.
Ostatnio na linii ETS - SPI
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta