Między usługami a degradacją
Między usługami a degradacją
Specjaliści twierdzą, że nawet najwyższy wzrost gospodarczy nie spowoduje wzrostu zatrudnienia w przemyśle. Nowe miejsca pracy mogą powstawać przede wszystkim w sektorze usług. Aby tak się stało, musi jednak szybko przybywać usługobiorców, gotowych i zdolnych za nie płacić oraz pracowników gotowych i zdolnych je świadczyć. Na przeszkodzie temu stoją zarówno dogmaty polityczne, jak uwarunkowania społeczno-kulturowe.
Bezrobocie pozostaje największym polskim problemem. Znaczna część Polaków, nie mogąc zdobyć pracy w kraju, jeździ w jej poszukiwaniu za granicę i często ją tam znajduje. Po przystąpieniu do UE możliwości te jeszcze wzrosną.
Usłużnie wobec obcych, zawistnie wobec swoich
Jakie prace wykonują Polacy za granicą? Przede wszystkim na budowach oraz w rozmaitych usługach, zwłaszcza porządkowych. Dlaczego nie mogą ich wykonywać w kraju? Bo nie ma tu wystarczająco dużo zasobnych usługobiorców, wynajmujących pracowników do budowania czy sprzątania domów. Ograniczenie bezrobocia byłoby więc łatwiejsze, gdyby bogatych Polaków szybko przybyło, bo tylko zasobni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta