Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radioaktywna metryka

21 kwietnia 2004 | Nauka i Technika | KK
źródło: Nieznane

Archeologia Jak fizyka cząstek elementarnych pomaga określać wiek zabytków

Radioaktywna metryka

KRZYSZTOF KOWALSKI

Nareszcie dowiemy się, ile lat liczą naprawdę najstarsze malowidła jaskiniowe z epoki lodowcowej, w którym tysiącleciu przed naszą erą pierwsi rolnicy z nad Dunaju dotarli na nasze ziemie, jak dawno wygasł ostatecznie gatunek mamuta.

Umożliwi to spektrometr masy sprzężony z akceleratorem cząstek, najnowocześniejsze tego typu urządzenie na świecie, uruchomiony we Francji.

Nową metodę określania wieku przedmiotów z krzemienia, opartą na pomiarze grubości warstwy uwodnionej na powierzchni kwarcu, opracowali badacze z Uniwersytetu Irvine w Kalifornii. Zespołem kierował prof. Jonathan Ericson. Metoda umożliwi datowanie zabytków sprzed 50 tys. lat (granica przydatności metody węgla radioaktywnego 14C nie przekracza 50 tys. lat). Zabytki mające więcej niż 100 tys. lat (ale nie młodsze) datuje się metodą potasowo-argonową.

Woda wnika w głąb minerału, tworząc warstwę uwodnionego kwarcu, grubość tej warstwy wzrasta z upływem czasu. Pomiar jej grubości jest podstawą do określania, jak dawno miała miejsce obróbka krzemienia lub jak dawno powstała ceramika zawierająca drobiny kwarcu - na przykład piasek. Kwarc, czyli dwutlenek krzemu, jest jednym z najpospolitszych minerałów występujących na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3208

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament