Republika terroru
Republika Terroru
Fot. FORUM
Kiedy w sierpniu 1991 roku padł system komunistycznej władzy, otworzyły się sowieckie archiwa i powstała możliwość dogłębnego zbadania wszelkich dokumentów związanych z represjami. Szczególne miejsce w aparacie represji ma działalność moskiewskiej Łubianki. Jednej z najbardziej mrocznych budowli w Moskwie. Siedziby służb bezpieczeństwa. Miejsca terroru i przesłuchań wieluset tysięcy osób. Opowiada o tym zrealizowany w Szwecji dwuczęściowy dokument Gregora Nowińskiego "Laboratorium na Łubiance". (Część 1: poniedziałek, TVP 1, godz. 14.25.)
Niech żyje NKWD, karząca ręka narodu radzieckiego! Niech żyją nasi wspaniali czekiści i waleczny stalinowski komisarz narodowy Nikołaj Iwanowicz Jeżow!
Historia dowodzi, że nie ma rewolucji bez terroru. Najbardziej jaskrawym tego przykładem była Rosja. 26 października 1917 r., czyli nazajutrz po przejęciu władzy przez Lenina odbyło się posiedzenie egzekutywy, która zniosła karę śmierci. Lenin nie uczestniczył w obradach. Kiedy jednak dowiedział się o tamtej decyzji, nie krył wściekłości. "Nie można robić rewolucji bez plutonów egzekucyjnych" - miał powiedzieć. I dodał, że to właśnie Łubianka, siedziba bezpieki, miejsce kaźni stanie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta