Europejski wątek sprawy Microsoftu
Europejski wątek sprawy Microsoftu
TOMASZ BAGDZIŃSKI
Relacje pomiędzy prawem konkurencji a prawami wyłącznymi, w szczególności prawem własności intelektualnej, nigdy nie były proste. Jednak ostatnia decyzja Komisji Europejskiej burzy pewną nieformalnie wypracowaną równowagę. Komisja zachowuje się jak regulator i prawodawca w sposób, który zagraża prawom własności intelektualnej i innowacyjności przedsiębiorców mających znaczącą pozycję rynkową.
Komisja Europejska zamknęła 24 marca tego roku toczące się od ponad pięciu lat postępowanie przeciwko Microsoftowi, wydając ponad 300-stronicową decyzję (opublikowaną elektronicznie 22 kwietnia). Nakazała Microsoftowi udostępnienie wypracowanych przez firmę technologii i posiadanych praw własności intelektualnej oraz zmianę dotychczasowej strategii polegającej na włączaniu do systemu operacyjnego Windows nowych aplikacji, na które istnieje zapotrzebowanie konsumentów. Stanowisko Komisji może istotnie ograniczyć bodźce ekonomiczne firm i branż stawiających na innowację. Te właśnie skutki decyzji przesłaniają nawet rekordową karę pieniężną ok. 497 mln euro.
Amerykanie w Brukseli
W grudniu 1998 r. amerykańska firma komputerowa Sun Microsystems złożyła w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta