Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pejzaż ze starej mapy

07 maja 2004 | Moje Podróże | DR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Polskie zapomniane miejsca, od wieków związane z Europą

Pejzaż ze starej mapy

Olbrzymiego tykocińskiego rynku pilnuje Stefan Czarniecki ze złotą buławą w dłoni

FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI

DARIUSZ ROSTKOWSKI

Przed wiekami ważne grody i warownie, obecnie ciche miasteczka z dala od głównych tras - Tykocin, Goniądz, Mielnik i Knyszyn. Odkrywane dziś przez turystów szukających śladów ich dawnej świetności.

Olbrzymiego tykocińskiego rynku pilnuje Stefan Czarniecki ze złotą buławą w dłoni - dzielny hetman był od 1659 r. właścicielem miasta z nadania króla Jana Kazimierza "za zasługi dla Rzeczypospolitej". Wyrzeźbiona z szydłowieckiego piaskowca postać to dzieło Pierre'a Coudray, nadwornego artysty króla Augusta II Mocnego, a ustawiony na początku XVIII wieku pomnik należy do najstarszych świeckich monumentów w Polsce. Jeszcze kilka lat hetmana otaczały potężne topole, ale huragan położył wszystkie drzewa, nie naruszając - o dziwo - żadnego z budynków. Idąc za wzrokiem Czarnieckiego, widzimy wyniosły, barokowy kościół Świętej Trójcy. Z kolei nad dawną żydowską dzielnicą - Kaczorowem, góruje biała bryła synagogi. To obecnie druga pod względem wielkości żydowska świątynia w Polsce. Na honorowym miejscu umieszczono dedykację pochodzącego z Podlasia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3220

Spis treści
Zamów abonament