Miasto ładu i kupieckiego rozsądku
Kopenhaga
Miasto ładu i kupieckiego rozsądku
Kopenhaga nie wyróżnia się spośród innych stolic europejskich niezwykłymi zabytkami, o jakich rozpisywałyby się przewodniki. Nie ma tu galerii ani muzeów mogących dorównać Louvrowi, British Museum czy zbiorom Watykanu, nie ma bogato zdobionych kościołów ani imponujących pałaców. A jednak leżąca na wyspach, poprzecinana kanałami i sztucznymi jeziorami, ma wiele uroku: kolorowa, zadbana, z przyjemną dla oka niewysoką zabudową. Aż trudno uwierzyć, że w tym mieście ładu i zdrowego, kupieckiego rozsądku mieszkał jeden z najbardziej pesymistycznych myślicieli XIX wieku -- Soren Kierkegaard. Jego pomnik stoi niedaleko biblioteki królewskiej, w parku, jaki powstał po zasypaniu dawnego portu. Nad sztucznym jeziorem zakwitają tu na wiosnę tulipany i rododendrony.
Oficjalnym herbem miasta są trzy wieże wystające z wody, ze św. Krzysztofem pośrodku, ale symbolem Kopenhagi jest tak naprawdę postać z baśni -- Mała Syrenka. Dziewczęca i zamyślona usadowiła się na nadbrzeżnym kamieniu przy Langelinie. Chociaż odsłonięto ją niedawno, bo w 1913 r. , zdążyła zrobić karierę. Nie ma nic z barokowego przepychu ani renesansowego zachłyśnięcia się nagością, ale każdy turysta chce się z nią fotografować. Pierwowzorem pół ryby pół kobiety była baletnica z Teatru Królewskiego Ellen Price....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta