Czy jesteśmy normalni
W Polsce wyrażanie uprzedzeń nie wywołuje potępienia ani refleksji; jest akceptowaną formą zachowania
Czy jesteśmy normalni
Rozmowa z profesorem Mirosławem Koftą z Wydziału Psychologii i Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego
Co, z punktu widzenia psychologii społecznej, jest charakterystyczne dla postaw Polaków wobec innych, obcych, odmiennych kulturowo i językowo?
Nie interesuje mnie jakaś odmienna psychologia Polaków, bo nie wierzę w jej istnienie. Wśród Polaków, podobnie jak wśród ludzi innych narodowości, występują stereotypy i uprzedzenia; tak jak gdzie indziej problem polega na ich trwałości, częstości występowania oraz towarzyszącej im emocjonalności. Jako psycholog społeczny próbuję zrozumieć, w jaki sposób kształtują się ludzkie postawy, jak powstają stereotypy etniczne, skąd biorą się uprzedzenia i jaki mają wpływ na zachowanie, jaki to wszystko ma związek z tożsamością społeczną, z organizowaniem ludzi w grupy społeczne. Nie mogę jednak zgodzić się z dość często wyrażanym poglądem, iż Polacy są szczególnie podatni na stereotypy i uprzedzenia.
Wobec tego zapytam inaczej: jakie mechanizmy kształtują nasze postawy wobec innych?
Najpierw o stereotypie. Stereotyp to nadmiernie uogólniony sąd na temat grupy, zbiorowości lub narodu, przypisujący pewne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta