Oddawanie boskiemu co cesarskie
Regulacja spraw majątkowych Kościoła w Polsce
Oddawanie boskiemu co cesarskie
-- Regulacja spraw majątkowych Kościoła w Polsce to element budowy normalnego, demokratycznego państwa, które bez równego traktowania wszystkich podmiotów istnieć nie może -- mówi Bogusław Skręta, wicedyrektor Departamentu ds. Wyznań URM. -- Państwo, wbrew różnym demagogom, musi uporządkować te sprawy.
W 1989 r. uchwalono ustawę o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, która zawiera tryb regulacji spraw majątkowych tego ostatniego. Rozstrzygać oprawach własności miała Komisja Majątkowa, składająca się z reprezentantów rządu i Kościoła, której członkiem jest m. in. Bogusław Skręta. Jej orzeczenia mają moc wyroków sądowych.
Prasą co pewien czas wstrząsa jakaś "afera" związana z rewindykacjami kościelnymi. Według Komisji Majątkowej ożadnych aferach nie ma mowy. -- To tylko zła wola osób, które te sprawy rozdmuchują. Mają w tym swój interes polityczny -- stwierdza Bogusław Skręta.
Załatwiona trzecia część spraw
W lutym zakończyło się postępowanie w 25 sprawach, którymi zajmowała się Komisja Majątkowa. Decyzje podjęte przez zespoły orzekające dzielą się z grubsza równo na trzy grupy: zawarto 9 ugód, w ośmiu przypadkach przywrócono bądź przekazano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta