Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kalkulatory w ruch

19 maja 2004 | Dobra firma | GO

URLOPY

Jak wyliczyć wymiar urlopu dla niepełnoetatowców

Kalkulatory w ruch

Dla pracownika urlop wypoczynkowy to okres laby i beztroski. Dla pracodawców oznacza jednak problemy z jego prawidłowym obliczeniem. Okazuje się, że od początku tego roku ma więcej wspólnego z matematyką niż z prawem pracy

GRAŻYNA ORDAK

Najwięcej problemów sprawia naszym czytelnikom udzielenie urlopów niepełnoetatowcom. Poniżej podajemy najczęściej powtarzające się pytania i wyliczenia, jak udzielić wypoczynku zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy.

W RÓŻNYM WYMIARZE

* Przykład 1

Zatrudniam na 1/2 etatu osobę, która pracuje według następującego grafiku: w poniedziałek 2 godziny, we wtorek 6 godzin itp. Jej łączny czas pracy w miesiącu wynosi połowę obowiązującego wymiaru czasu pracy. W jaki sposób udzielać jej urlopu wypoczynkowego?

Należy najpierw określić, jaki wymiar urlopu rocznie przysługuje temu pracownikowi. Trzeba zatem wyliczyć, biorąc za podstawę 20 i 26 dni. Przy 1/2 etatu będzie to więc 10 lub 13 dni. Roczna pula godzinowa urlopu dla półetatowca wynosi 80 godzin (10 dni x 8 godzin) lub 104 godziny (13 dni x 8 godzin). Zgodnie bowiem z art. 154 2 § 2 k.p. jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Dotyczy to również pracownika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3230

Spis treści
Zamów abonament